28 | 01 | 2021

Pasowanie na ucznia

„Pasuję Cię na ucznia Szkoły Podstawowej w Olszance”

– o uroczystości pasowania na ucznia

„Jesteś jedyna osobą na świecie,
 która może wykorzystać Twój potencjał.
A masz go na pewno.”

Zig Zigla

Pierwsze dni w szkole są dla każdego dziecka wielkim przeżyciem. Dotyczy to w szczególności tych uczniów, którzy po raz pierwszy przekraczają próg szkoły. Dla nich to, początkowe tygodnie nauki przynoszą wiele nowych doświadczeń, przeżyć  i niespodzianek. Jednak zdecydowanie najważniejszym wydarzeniem w tej fazie szkolnej nauki pierwszoklasistów jest ich pasowanie na ucznia. Do tej uroczystości najmłodsi ze Szkoły Podstawowej w Olszance przygotowywali się już od pierwszych dni nauki szkolnej. Zapoznali się ze swoimi prawami i obowiązkami, poznawali zasady zachowania się panujące w szkole, poznawali szkolne życie. Uczyli się bardzo pilnie, wiedzieli bowiem, że aby zostać przyjętymi do grona braci uczniowskiej, będą musieli udowodnić, że są tego godni.

Ubrani na galowo pierwszoklasiści  i ich rodzice zgromadzili się   w sali gimnastycznej PZSP, aby wziąć udział w tym tak ważnym dla nowych uczniów wydarzeniu. Pani dyrektor Bożena Lorent powitała wszystkich bardzo serdecznie.

Akademię prowadził przewodniczący Samorządu Uczniowskiego- Kamil Zalewski, który zaprosił wszystkich do uczestniczenia w tak ważnym wydarzeniu, jakim jest pasowanie na ucznia szkoły podstawowej.

Kolorowy, roześmiany tłum  siedmiolatków godnie wystąpił  przed  licznie zgromadzoną, życzliwą publicznością. Zaprezentował zgromadzonym gościom wesoły program artystyczny, przygotowany pod czujnym okiem p. wychowawczyni Anny Michalak. Jednak, aby dzieci mogły przejść do następnego etapu tej niezwykłej uroczystości,  musiały zdać swój pierwszy  egzamin, polegający m.in.  na przepięknej recytacji wierszy o swojej ojczyźnie, szkole, na wykazaniu się  umiejętnościami piosenkarskimi, tanecznymi oraz  ogólną wiedzą o życiu i przyrodzie.  Trzeba przyznać, że mimo ogromnej tremy uczniowie poradzili sobie świetnie. Wszyscy przyglądali się z dużym zainteresowaniem  zmaganiom pierwszoklasistów i  nie szczędzili braw po ich występach, zwłaszcza rodzice swoich pociech.

Jednak  największym przeżyciem dla dzieci i ich rodziców był sam moment  złożenia uroczystego ślubowania na sztandar szkoły, a także chwila, gdy pani dyrektor Bożena Lorent dotykając ramienia ucznia symbolicznym zaczarowanym piórem, przyjmowała adeptów w poczet uczniów słowami:  „Pasuję Cię na ucznia Szkoły Podstawowej w Olszance”. Po tym wydarzeniu  pani wychowawczyni p. Anna Michalak wręczała swoim wychowankom  "Dyplomy pasowania na ucznia" oraz legitymacje szkolne. Od tamtej chwili już nie byli dziećmi - maluchami, ale prawdziwymi uczniami klasy pierwszej.  Na zakończenie  akademii wystąpiła przedstawicielka Rady Rodziców, która  pogratulowała pierwszoklasistom wspaniałego występu, zachęcała do wzmożonej pracy i nauki.   Następnie  pani dyrektor Bożena Lorent, kończąc pełne wzruszenia spotkanie, zwróciła się z gorącymi podziękowaniami w stronę rodziców, dziękując im za zaangażowanie i wsparcie szkoły w procesie, którego głównym celem jest ukształtowanie i ukierunkowanie młodego człowieka. W swym przemówieniu zwróciła szczególną uwagę na rolę rodzica w edukacji i wychowaniu dziecka oraz szkoły, która jest instytucją wspierającą rodzica w jego działaniach.  Po przemówieniach, gratulacjach bohaterowie uroczystości zostali obdarowani przez swoich rodziców kolorowymi  „rożkami obfitości”. Wszyscy uczestnicy tej niezwykłej uroczystości, gromkimi brawami zamknęli pierwszy ważny rozdział w życiu naszych nowych uczniów.

Atmosfera w tym dniu była  radosna i uroczysta. Było sporo radości, uśmiechu, wzruszeń i wiary w to, że rozsłonecznione maluchy, wcielone do Braci Uczniowskiej, będą godnie reprezentować swoją szkołę.  Dzień ten na pewno na długo pozostanie w pamięci wszystkich pierwszoklasistów.

Tekst i foto Joanna Sowierszenko